środa, 4 kwietnia 2018

#1 Gietrzwałd Studzieniczna WILNO TROKI Wigry Święta Lipka Stoczek 2012/06-07


30 czerwca, dzień po zakończeniu roku szkolnego, i na kilka dni przed obroną pracy magisterskiej, wybieramy się z mamą (za Jej sprawą i namową) na pielgrzymkę do Wilna i Sanktuariów Warmii i Mazur.



Dzień 1 30.06


Wyjazd 5 rano. Dzień, a właściwie noc wcześniej miała miejsce parapetówka u koleżanki z pracy, a więc kilkugodzinna podróż autokarem do Gietrzwałdu mija mi na spaniu, a właściwie odsypianiu zarwanej nocy.
Na miejscu msza św. i zwiedzanie kościoła (według mamy "pokuta za grzechy poprzedniej nocy"). Następnie przejazd do Studzienicznej, a tam czas na krótki spacer przy pięknej wakacyjnej  pogodzie i kolejny przejazd, tym razem już na nocleg do Wilna.




Studzieniczna
Studzieniczna




Dzień 2 01.07


Zwiedzanie Wilna rozpoczynamy od Ostrej Bramy i kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia. To najbardziej znany zabytek wileński. Jak się dowiadujemy od pani przewodnik, nazwa Ostra Brama wiąże się z usytuowaniem geograficznym bramy (znajduje się na południowym krańcu miasta, tworzącym w tym miejscu ostry klin,
stąd Ostra Brama).



Ostra Brama

Następnie odwiedzamy położone w niedalekiej od siebie odległości świątynie: kościół św. Teresy, cerkiew
św. Ducha, kościół św. Kazimierza, kościół św. Anny i kościół Bernardynów.


kościół św. Anny

Z zewnątrz zwiedzamy również Ratusz, Uniwersytet Wileński i Pałac Prezydencki z ogrodami.


Pałac Prezydencki

Na sam koniec pani przewodnik zostawia dla nas perełkę, a mianowicie klasycystyczną Katedrę Wileńską pod wezwaniem św. Stanisława z kaplicą św. Kazimierza, patrona Litwy.


Katedra Wileńska

Fasadę katedry zdobią rzeźby. Tympanon upiększa wielka kompozycja figuralna przedstawiająca ofiarę Noego po wyjściu z arki. W niszach między pilastrami portyku stoją cztery posągi Ewangelistów, a nad nimi oraz nad wejściem głównym znajduje się pięć płaskorzeźb ze scenami z Dziejów Apostolskich. W niszach zaś, po obu stronach portyku - dwa posągi: Mojżesza i Abrahama. Na szczycie katedry wznoszą się figury przedstawiające
św. Kazimierza, św. Stanisława i św. Helenę.


wejście do katedry



Dzień 3 02.07

 

Drugi dzień zwiedzania Wilna rozpoczynamy od ostatniej wileńskiej świątyni, a mianowicie barokowego kościoła św. Piotra i Pawła na Antokolu. O ile Katedra Wileńska robi ogromne wrażenie na zewnątrz, a kościół św. Piotra
i Pawła nie zachwyca w tej kwestii, o tyle jego wnętrza nie mają sobie w Wilnie równych.


wnętrze kościoła
rzeźby i płaskorzeźby ze stiuku

Następnie udajemy się na cmentarz na Rossie, gdzie przechadzamy się ścieżkami między wiekowymi grobami, słuchając opowieści o ludziach, którzy na tym cmentarzu spoczęli... Odwiedzamy również cmentarzyk żołnierski, gdzie spoczywa serce gen. J. Piłsudskiego.


cmentarz na Rossie


Ostatnim punktem programu na ten dzień są Troki, położona 28km na zachód od Wilna, dawna stolica Litwy. Na miejscu zwiedzamy położony nad jeziorem Gawle zamek z przełomu XIV-XV wieku, wielu uczestnikom naszej wycieczki do złudzenia przypominający zamek krzyżacki w Bytowie. Późnym wieczorem dojeżdżamy na nocleg do Suwałk.


zamek w Trokach



Dzień 4 03.07


Ostatniego dnia wycieczki udajemy się do Wigier, gdzie zwiedzamy dawny klasztor Kamedulski. Następnie jedziemy do Świętej Lipki, gdzie znajduje się barokowe Sanktuarium Maryjne Jezuitów. Tam słuchamy godzinnego koncertu organowego, z przyprawiającym mnie zawsze o ciarki Toccata and Fugue in D Minor Johanna Sebastiana Bacha. Na koniec odwiedzamy miejsce uwięzienia prymasa Stefana Wyszyńskiego
w Stoczku. Po zwiedzeniu Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju zostaje nam jeszcze kilka chwil na przejście się po ogrodach, zanim wyruszamy w drogę powrotną.



Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

organy w bazylice, Święta Lipka